Prečo pivo Laško ponúka dokonalý pivný wellness zážitok

Pivné wellness

Keď sa povie Laško ktorémukoľvek Slovákovi, väčšina z nich si okamžite spomenie na pivo. Pivovarnícky príbeh Slovinska, ktoré je dnes plné mnohých nezávislých pivovarov, sa začal v Lašku, mestečku s vedúcim pivovarom v Slovinsku. Pivo Laško je neoddeliteľnou súčasťou regionálnej aj národnej kultúry. 

V meste Laško môžete ochutnať rôzne chute zo svetoznámeho pivovaru a dozvedieť sa viac o procese a histórii výroby piva. Pivný wellness sa stal horúcim trendom aj vďaka blahodarným účinkom, ktoré ponúka.

Pivný zážitok v Slovinsku

Pokiaľ viete, vaše obľúbené nové pivo obsahuje aj chmeľ pochádzajúci zo Slovinska. Ak sa niekedy budete túlať po uliciach Slovinska, ochutnať miestne pivo z rôznych malých i veľkých pivovarov je zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. 

Krajina Slovinsko je už dlho známa svojimi bohatými a rozmanitými kulinárskymi špecialitami. Slovinská pôda poskytuje bohatstvo chutí, ktoré ľahko spoznáte nielen na tanieri, ale aj v pohári. 

Pivné
Užite si pivo a pivný wellness v Lašku

Okrem prvotriednych vín sa krajina pýši aj vynikajúcimi druhmi piva. Neuveriteľný nápoj s penivou penou, ktorý ich predkovia prvýkrát zbožňovali už dávno, sa počas horúcich letných dní cíti ešte lepšie. 

Slovinci pivo radi používajú aj pri prípitku. Okrem dvoch najväčších slovinských pivovarov v Ľubľane a Lašku je Slovinsko plné aj mnohých ďalších menších pivovarov. V meste Laško sa dokonca každoročne koná festival venovaný lašskému pivu. 

Návšteva hlavného mesta vám poskytne aj možnosť absolvovať riadené ochutnávky tamojšieho remeselného piva. A čo je ešte lepšie, môžete absolvovať a vychutnať si pivné wellness procedúry, ktoré sa jednoducho nedajú porovnať s tými, ktoré ste mali predtým. 

Začiatky slovinského piva

Príbeh slovinského piva sa začína v zelených chmeľových záhradách. Aby ste vedeli, Slovinsko je jedným z najväčších svetových producentov zeleného zlata. Centrom pestovania chmeľu v Slovinsku je Dolina dolnej Savinje, kde sa v Ekomúzeu chmeliarstva a pivovarníctva v Žalci môžete dozvedieť viac o tradícii výroby piva a pestovania chmeľu. 

Pivo hrá v Slovinsku významnú úlohu. Prvé písomné záznamy týkajúce sa varenia piva na území dnešného Slovinska pochádzajú už z 12. storočia. Rozmach remeselných a minipivovarov sa začal v 19. storočí.

Pivné wellness
V meste Laško sa dokonca každoročne koná festival venovaný lašskému pivu. Ešte lepšie je, že môžete podstúpiť a vychutnať si pivné wellness procedúry, ktoré jednoducho nie sú podobné tým, ktoré ste mali predtým.
Snímka: Thermana Laško

Vtedy pivovar Mengeš vyrobil tri fľaše najstaršieho zachovaného piva nielen v Slovinsku, ale aj na celom európskom kontinente. Všetky sa uchovávajú a vyrábajú v Mestskom múzeu v Mengši. 

Po skončení druhej svetovej vojny dominovali v pivovarníctve pivovary v Taliži, Unionu a Lašku. Posledných niekoľko rokov sa v tejto oblasti opäť rozrastajú aj minipivovary, ktorých je v súčasnosti viac ako 100.

Jedinečné pivné zážitky v Lašku

Laško patrí medzi kľúčové centrá pivovarníckeho priemyslu v Slovinsku. Tu sa nachádza aj najstarší a jeden z dvoch popredných slovinských pivovarov, ktoré sú v prevádzke dodnes. Jeho začiatky siahajú až do roku 1825.

Od chvíle, keď prídete do Laška, sa môžete tešiť na to, že sa na každom kroku stretnete s jeho bohatou pivovarníckou tradíciou. Každoročne v júli ožívajú ulice Laška zvukmi hudby, ktorá napĺňa vzduch. Môžete si tu pochutnať na pive a ďalších miestnych špecialitách. 

Lasko pivo
Laško patrí medzi kľúčové centrá pivovarníckeho priemyslu v Slovinsku s jeho začiatkami už v roku 1825. Laško je jedinečný nápoj, ktorý nielen uspokojí vaše chuťové poháriky, ale ponúka aj jedinečný pivný wellness zážitok.

Počas festivalu Pivo a kvety sa konajú aj rôzne workshopy a podujatia. Dokonca môžete skúsiť šťastie pri úniku z únikovej miestnosti s pivovarníckou tematikou v samotnom dome, kde sa uvaril prvý džbán piva v tejto oblasti. A ak chcete zažiť jedinečnú pivnú wellness procedúru, pri ktorej sa využíva pivo a jeho blahodárne zložky, Thermana Laško je tým najlepším miestom.

Pivovar Laško a história výroby piva 

Pivovar Laško je najväčší slovinský pivovar, ktorý sa nachádza v meste Laško a nesie jeho meno. Pivovar založil v roku 1825 Franz Geyer, výrobca medoviny a pekár perníkov. Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 sa Laško stalo najväčším bojovým pivovarom v Juhoslávii, a keď prišiel rok 1991, stalo sa najväčším z 28 pivovarov v oblasti. 

Žiaľ, o väčšinu juhoslovanských prišiel v tom istom roku po vyhlásení nezávislosti Slovinska a počas desaťdňovej vojny, ktorá nasledovala. V priebehu 90. rokov však predaj opäť vystrelil nahor. V roku 2016 sa spoločnosti Union a Laško formálne zlúčili pod hlavičkou vlastníka Heineken do spoločnosti Pivovarna Laško Union d.d.

Thermana Promo

Lektor a lekár Franz Geyer založil v roku 1825 remeselný pivovar v priestoroch bývalej valvasorskej nemocnice, kde pravdepodobne prvý sládok v tejto oblasti varil 13 rokov kamenné pivo alebo Steinbier, alebo inak nazývané Korutánske. Zostáva však neznáme, či Geyer nevedel vyrobiť aj technologicky náročnejšie bavorské pivo.

V roku 1838 kúpil pivovar Heinrich August Uhlich a dal lašskému pivu skutočnú povesť. Ako majiteľ kúpeľov v Rimských Topliciach pravdepodobne podával pivo aj svojim zahraničným hosťom. Aj preto, že pochádzal z Terstu, mohol jazdiť aj tam, do obchodného centra plného znalcov dobrého pitia a jedla. Uhlich sa prejavil aj ako podnikavý veľkoobchodník, jeho pivo sa pilo v Kalkate a Alexandrii.

Ďalší majiteľ Anton Larisch postavil v roku 1867 na úpätí Šmihelu a Svätého Krištofa nový pivovar, ktorý bol v tom čase najväčším v Spodnom Štajersku. Larisch bol obľúbený pre to, že mal osobnú kontrolu nad kvalitou piva a tiež ju zlepšoval. Zvýšil aj kapacitu pivovaru. 

V roku 1889 kúpil pivovar žalský pivovarník a národne silne orientovaný Slovák Simon Kukec. Keďže bol dobrým obchodníkom, finančníkom a organizátorom a mal mimoriadnu záľubu v inováciách, Kukec sa považuje za najvýznamnejšie meno v histórii lašského piva a pivovaru. 

Pivo Laško je jedinečný nápoj, ktorý nielen uspokojí vaše chuťové poháriky, ale ponúka aj jedinečný pivný wellness zážitok.

Leave a Reply